Romina Kuyumcuoğlu

Uzmanlık alanı Klinik Psikoloji olan Romina Kuyumcuoğlu, 2006 yılından bugüne psikoloji alanında eğitim ve klinik çalışmalarını sürdürmektedir. Bir terapist olarak Bilişsel Davranışçı Terapi ve Gestalt Yaklaşımı’nı benimsemektedir. Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

2006-2011 yılı arası Prof.Dr.Bengi Semerci Enstitüsü’nde klinik psikolog olarak yetişkin danışanlar, ergenler ve aileler ile çalışmıştır. 2011 yılından itibaren kurucusu olduğu psikolojik danışmanlık merkezinde; çift, yetişkin ve ergen danışanlar ile çalışmaktadır.

Kuyumcuoğlu, akademik eğitimlerin yanı sıra çeşitli kurum ve enstitülerden mesleki eğitimler almıştır. Bunlar arasında Bilişsel Davranışçı Terapi, Gestalt Terapi,  Aile ve Çift Terapisi eğitimleri bulunmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi alanında Prof. Dr. Hakan Türkçapar ve Dr. Emel Stroup’tan uzun yıllar aldığı eğitimlerin ve süpervizyonların sonrasında Bilişsel Davranışçı Terapi ile çalışarak danışan takip etmektedir.

Kuyumcuoğlu, 2012 yılında Doç. Dr. Hanna Nita Scherler’in Gestalt Terapisi eğitimine başlamıştır ve gestalt çalışmalarına devam etmektedir.

Ağırlıklı olarak depresyon, panik bozukluk, yeme bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk ve yaygın anksiyete bozuklukları üzerinde çalışmakta ayrıca ilişkide yaşanan sorunlar, ergenlik dönemi sorunları, ebeveyn olarak yaşanan sorunlar, korkular ve stres üzerinde çalışmaktadır.

img_1533

Bireysel psikoterapilerin yanı sıra çeşitli grup çalışmalarında yardımcı terapistlik yapmaktadır. Dr.Ayşe Şahan ile birlikte çeşitli psikoloji grup çalışmalarını yürütmektedir.

Kuyumcuoğlu, bireysel olarak yaptığı ‘‘Ergenlerde Sınav Kaygısı ve Olumsuz Düşünce Yapıları Arasındaki İlişki’’ araştırmasının yanı sıra, ‘‘Problem Çözme Becerisi ile Yaratıcı Düşünme Arasındaki İlişki’’ ve ‘‘Türkiye’deki Suçlu Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Prevalansı’’ gibi konulara ilişkin araştırmalarını çeşitli araştırma gruplarıyla sürdürmüştür.

Bengi Semerci Enstitüsü bünyesinde çıkan ‘‘Ergen Ruh Sağlığı’’, ‘‘Sınav Stresi ile Başa Çıkma/ Hedef Başarı’’ ve ‘‘Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?’’ kitaplarının hazırlanmasında katkıda bulunmuştur.

2008 yılında TRT’de yayınlanan ‘‘Yaşam Sohbetleri’’ isimli programın danışmanlarındadır.

Kuyumcuoğlu, okullarda öğrencilere ve ailelere ‘‘Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma’’ ve ‘‘Ergenlik Dönemi’’ ile ilgili seminerler vermektedir.

Ayrıca, kurumlara ”Kişisel Gelişime ve Fakındalığa Dair” eğitim ve seminerler vermektedir.

Türk Psikologlar Derneği üyesidir.