duygular11

Duygularımızdaki İniş Çıkışları Kabullenmek

Duygularımız inişli çıkışlıdır. Olumlu ya da olumsuz hiçbir duygu, daima doruk noktasında kalamaz. Yaşadığımız bütün olaylar geçicidir ve yaşamda değişim kaçınılmazdır.

Günlük yaşantımızda duyguların önemi

Bunun gündelik hayatımıza yansımasını farklı şekillerde tecrübe ederiz. Duyguların değişkenliğinin hayatımıza olumsuz yansıması şu şekildedir; her zaman çok mutlu, çok heyecanlı ve coşkulu olmayı beklemek gerçekçi değildir. Bu duygular sadece belirli bir süre yoğun bir şekilde kalabilirler.

Bunun hayatımıza olumlu bir şekilde yansıması ise; her zaman üzgün, her zaman hüzünlü ve her zaman umutsuz olamazsınız. Bu duygular da tıpkı olumlu olan duygular gibi yoğunluklarını kaybederler.

Duygulardaki değişkenliği kabullenmenin önemi

Duyguların değişkenliğini kabul etmek; ‘‘Hep çok mutlu hissetmeliyim’’‘‘Her zaman umutlu olmalıyım’’ gibi bazı beklentilerimizin gerçekçi olmadığını kabul etmemizi sağlar. Bu gerçeklik hayal kırıklıklarını da azaltır. Hayata dair beklentilerimiz ne kadar gerçekçi olursa, hayal kırıklığına uğramamız da o kadar az olur. Olumlu duygular her daim aynı yoğunlukta var olamayabilirler.

Bunu olumsuz durumlar için değerlendirecek olursak, umutsuzluğa kapılmanız durumunda; ‘‘Her zaman böyle hüzünlü olacağım’’‘‘Bu mutsuz halim hiç geçmeyecek’’‘‘Çaresiz kaldım’’ şeklindeki düşünce ve hislerin anlık olduğunu ve bunları durumu farklı şekilde değerlendirerek hafifletebileceğinizi bilmenizi sağlar.

Uzman Klinik Psikolog

Romina Kuyumcuoğlu