comfort-zone

Güvenli Alanda Kalma İhtiyacı

Herkesin kendi seçtiği bir yolu vardır. Bazı kişiler için iş yaşamı daha önemlidir, bazıları için aşk yaşamı, bazıları içinse sosyal yaşam.

Seçilen yol kişiye tanıdık ve güvenli gelir. Başka yollarda yürümek ise kişi için kaygılandırıcı olabilir. İş değiştirmek, evlenmek ve taşınmak gibi değişimler kişi için farklı yollardır.Kişi kendi yolunu bırakmak istemez. Çünkü alışık olduğumuz yolun çukurunu, eğimini, düzlüğünü biliriz. Ancak diğer yollarda karşımıza ne çıkacağını bilemeyiz.

Kişi bir yandan değişmek istemekte, diğer yandan değişimden korkmaktadır, çünkü değişim aynı zamanda belirsizlik, yenilik, bilinmezlik de demektir. Bilinen ve tanıdık olanlar her zaman insanın kendisini daha güvende hissetmesine yol açar.

Kişi memnun olmasa bile içinde bulunduğu ortama alışmıştır, neler yapabileceğini ve neler olabileceğini bilir. Ancak değiştiği takdirde nelerle karşılaşacağını, karşılaştıkları ile nasıl başa çıkacağını, nasıl davranması gerektiğini bilemez.

Geleceğe dair bu korkular kişinin hareketlerini kısıtlayarak yeni deneyimleri engeller ve hayattan alacağı keyfi azaltır.

Yeni bir şeye alışmak ve uyum sağlamak zaman alır ancak yaşam boyu tek bir yolda yürümektense diğer yollara girebilme cesareti kişiyi geliştirir ve yaşamı zenginleştirir.Hem kim bilir belki diğer yol, yürüdüğünüzden daha iyidir. Hep aynı yolda yürüdüğünüz sürece diğer yolların nasıl olduğunu hiç bir zaman bilemezsiniz.

Uzman Klinik Psikolog

Romina Kuyumcuoğlu