an-260x177

Anoreksiya Nevroza

Anoreksiya nevroza aşırı zayıf kalma arzusu olarak tanımlanabilir.

Anoreksiya nevrozanın en temel belirtileri, katı diyetler uygulamak, aşırı spor yapmak, kalori hesaplamak, gün içinde birkaç kez tartılmak şeklinde sıralanabilir.

Anoreksiya nevrozası olan kişilerin en temel arzusu aşırı zayıf olmak ve bu zayıflığı korumaktır. Kilo almakla ilgili çok yoğun endişeleri vardır. Yemek masalarında ve kalorili besinlerin  olduğu ortamlarda endişe duyarlar.

Anoreksiya nevrozada kilo almaktan duyulan kaygı nedeniyle aşırı egzersiz yapma görülür. Anoreksik kişi az miktarda ve seçerek yemek yer ve aşırı derecede spor yapar.

Anoreksik kişinin beden algısı gerçeklikten uzaktır. Kişi çok zayıf olmasına rağmen bedenindeki bazı bölgeleri aşırı yağlı, kalın ya da geniş algılayabilir. Bu çarpıtılmış beden algısı, kişinin az yeme durumunu ve aşırı egzersiz yapma halini sürdürmesine neden olur.

Anoreksiyanın belirtileri

–       Aşırı zayıflık

–       Aşırı egzersiz

–       Detaycı kalori hesaplamaları

–       Sık sık tartılma ya da kaygıdan dolayı hiç tartılmama

–       Az kalorili besinler ile beslenmek

–       Halsizlik

–       Çarpıtılmış beden algısı (zayıfken şişman olduğunu düşünme)

–       Yemek masalarından kaçınma

–       Yemek yediği zaman huzursuz ve gergin hissetme

–       Adet düzensizliği

–       Uyku sorunları

–       Vücut ısısında düşme, üşüme hali

–       Soluk bir ten

Kişinin anoreksik olmasının sebebi baş etmeye zorlandığı duygusal ve ilişkisel sorunları olabilir. Geçmiş yaşantılarla ilgili ifade edilmemiş duygular, kaygı, öfke ve stres yeme bozukluğuna neden olur.

Anoreksiya Nevrozanın Tedavisi

Anoreksiya nevroza tedavi edilmediğinde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Anoreksiya nevroza tedavisinde psikoterapi oldukça faydalıdır. Psikoterapi süreci; öncelikle kişinin bedeniyle ilgili duyduğu yoğun kaygıyı azaltmayı, sağlıklı bir beslenme ve spor alışkanlığı edinmesini (gerekirse beslenme uzmanından destek alınarak), besinlerle ilgli aşırı kaygı içeren düşünceleri ele almayı, çarpıtılmış beden algısı üzerinde çalışmayı ve kişiyi zorlayan duygularla başa çıkmayı öğretmeyi içerir.

Uzman Klinik Psikolog

Romina Kuyumcuoğlu